Taklit ve Tağşiş

Tağşiş, ürünlere temel özelliğini veren öğelerin değerlerinin tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılması veya miktarının değiştirilmesi veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılması iken taklit, ürünlerin bileşim ve nitelikler itibariyle kendisinde olmayan özellikleri sahip gibi gösterilmesidir.

Yapılan taklit ve tağşişler, bazen bir ürüne ilave edilmesi yasak olan koruyucu (Sorbik–Benzoik asit, Natamisin vb.), boyar madde, antioksidan (BHA, BHT, TBHQ) gibi maddelerin ilave edilmesi ile insan sağlığını riske atan müdahaleler iken; süt yağı yerine bitkisel yağ, yoğurda kıvam arttırıcı olarak nişasta, jelatin, CMC (karboksimetil selüloz), et karışımlarına soya ilaveleri gibi sağlığı riske atmayan fakat tüketicileri aldatan hileler yapılmaktadır.

Bu hilelerin önüne geçmek için piyasada yapılan uygulamaları iyi bilmek ve bir sektör haline gelmiş hileli gıdalarla etmek gereklidir. Geniş analiz kapsamımız ve piyasa bilgilerimizle çözümler sunuyoruz.

Gıdalar için ödemiş olduğumuz ücretler, ürün kalitesiyle paralel gitmelidir. Daha fazla kar amaçlı gıda ürünlerine bazı katkılar ilave edilerek tüketici aldatılmaya çalışılıyor.

Analizler ile ilgili teklif almak ister misiniz?