Besin Değerleri

Günümüz şartlarında, gerekli enerjinin alınmasından ziyade, doğru besinlerden, uygun miktarda tüketmemiz gerekli. Yanlış beslenme, obezite ile birlikte yaşam kalitemizi düşüyor. Tüketiciyi korumak için TGK “Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği (26.01.2017-29960)”nde, bir gıda etiketinde yer alması gereken besin öğeleri belirlenmiş ve beyanı zorunlu hale getirilmiştir.

Enerji sağlayan temel besin öğeleri protein, yağ ve karbonhidrattır. Yağların beslenmedeki kalite kriterleri arasında doymuş yağlar, doymamış yağlar ve trans yağlar yer almaktadır. Toplam karbonhidrat içerisinde yer alan diyet lifin, enerji verme özelliğinin yanında prebiyotik gıda oluşu, sindirim sistemini düzenleme ve doygunluk hissi oluşturma özellikleri ile beslenmemizin önemli bir parçasıdır.

Etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme yönetmeliğinin, sadece enerji parametrelerini değil beslenmede sakıncalı olan tuz ve şeker analizlerinin de beyanını zorunlu hale getirmiştir. Sanırım minerallerin, sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmeye gerek yoktur.

Tecrübeli kadromuzla, zorunlu etiket bilgilerinde yer alan, tüm analizlerde akredite olan laboratuvarımız; ICP-MS cihazımızla sunduğumuz, multi element analizlerinde sağlamış olduğu fiyat avantajlarıyla hizmet vermektedir.

Sağlıklı gıda tüketim bilinci, her geçen gün artıyor.

Fakat bu bilinç gelişirken, birçok yanlış yorumu da yanında getiriyor.

Analizler ile ilgili teklif almak ister misiniz?